سوالی دارید؟

از طریق ایمیل با ما در ارتباط باشید:

info@ramafiber.com

تکنولوژی DMR چیست؟

تکنولوژی DMR یا (Digital Mobile Radio) یک استاندارد بین المللی برای تجهیزات رادیویی است که برای اولین بار در سال 2005  توسط موسسه استاندارد ارتباطات اروپا (ETSI) توسعه یافته است. با توجه به مزایایی که این سیستم نسبت به سیستم‌های آنالوگ قبلی دارد و از آنجاییکه پیچیدگی و هزینه سیستم پایین است، کاربران به راحتی می‌توانند از سیستم‌های آنالوگ قدیمی به این سیستم جدید تغییر کاربری دهند.

در استاندارد DMR جهت افزایش ظرفیت کانال از دسترسی TDMA استفاده می‌شود. TDMA مخفف Time Division Multiple Access است و دو کانال منطقی با پهنای باند 5/12 کیلوهرتز ایجاد می‌کند که به‌صورت زمانبندی شده مکالمه همزمان و بدون وقفه با دو برابر ظرفیت سیستم‌های آنالوگ قبلی را فراهم می‌کند.

  • استاندارد DMR دارای سه نسل با نام های Tire I، Tier II و Tier III است.

نسل اول استاندارد DMR  به صورت License Free عرضه شد و برای کاربردهای توان پایین استفاده می‌شود. این نسل در اروپا در باند فرکانسی 446 مگاهرتز کار می‌کند. در مقابل نسل دوم این استاندارد، به صورت License شده عرضه شد و با استفاده از تکنیک TDMA از دو کانال  منطقی با پهنای باند 5/12 کیلوهرتز استفاده می‌کند و جایگزین بسیار مناسبی برای سیستم‌های آنالوگ قدیمی می‌باشد.

نسل سوم این استاندارد دارای خصوصیات ترانک بوده و در بازه فرکانسی 66-960 مگاهرتز کار می‌کند. این نسل هم مانند نسل دوم از دو کانال منطقی با پهنای باند 12/5 کیلوهرتز استفاده می‌کند و بسیار شبیه استاندارد TETRA می‌باشد. به دلیل ترانک بودن این نسل، خصوصیاتی همچون صف‌بندی تماس‌ها، درجه‌بندی اهمیت تماس‌ها و ورود با تأخیر به تماس‌ها را دارا می‌باشد.

مزایای DMR نسبت به سیستم‌های آنالوگ قبلی

  • کیفیت صوتی بهبود یافته
  • قابلیت‌های پیشرفته مانند اطلاعات مکان
  • بهبود امنیت (یعنی احراز هویت و رمزگذاری)
  • یکپارچگی با سیستم‌های IT
  • امکان ارسال داده
  • ظرفیت کانال دو برابر سیستم‌های آنالوگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست